dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

  |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   FOTOGALERIA   |   KONTAKT     |   REKLAMA  |

   

 

Trasy turystyczne i Trasy rowerowe


     

     

Trasy rowerowe w Polsce możemy podzielić na: łatwe, średnie i trudne. Pamiętajmy aby ustalić wymagania, jakie powinny spełniać trasy rowerowe
z punktu widzenia człowieka, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim: komfort uprawiania turystyki, a także poziom umiejętności turysty oraz
jakość sprzętu, jakim dysponujemy.

Jakość sprzętu:

klasa ogólno-turystyczna - rowery używane główne do pokonywania tras
o małych nachyleniach po drogach
klasa terenowa
- rowery używane do jazdy terenowej, ewentualnie na większych nachyleniach
klasa sportowa - rowery używane do jazdy terenowej oraz pokonywania dużych rozmiarów przeszkód, ekstremalne nachyleń

Umiejętności człowieka:
turysta - porusza się swobodnie po trasach wyznaczonych na drogach
- osoba mniej zawansowana, rodzina z dziećmi
rowerzysta terenowy - porusza się swobodnie po trasach terenowych, ewentualnie na większych nachyleniach
sportowiec - porusza się swobodnie po trasach w terenie trudnym,  na ekstremalnych nachyleniach.

Szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym i zwykle jest poprowadzony przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu. Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości - dalekobieżne. W Beskidach są to zwykle szlaki idące wzdłuż głównego wododziału karpackiego, którym jest poprowadzona granica państwowa. Kolorem zielonym i żółtym znakuje się krótkie szlaki łączące. Kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy - do jakiegoś miejsca.


UWAGA - Nie wolno poruszać się rowerem drogą od Palenicy Białczańskiej
                do Morskiego Oka oraz przez Dolinę Kościeliską.


Szlak z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów


Szlak trudny niekiedy górskimi graniami - dla bardzo doświadczonych turystów, czas przejścia ok. 5 godzin. Po drodze największy wodospad w Polsce – Siklawa


Szlak z Sołtystwa na Czarnej Górze do Rzepisk

Trasa z początku dość stroma, później łagodna i przyjemna. Czas przejścia to 1 godz. 30 min. Długość 6,2 km. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków jaki znajduje się na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Widoki, które możemy tam podziwiać zapierają dech w piersiach! Początek trasy znajduje się na Sołtystwie gdzie Czarna Góra łączy się z Czarną Górą Zagórą.


Szlak przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów

Jest to najłatwiejsze dojście do tej Doliny. Szlak przecina słynny żleb "Żandarmerii", który jest znany z olbrzymich lawin jakie schodzą tu w okresie zimowym na szosę do Morskiego Oka. Dlatego też jest on w zimie zamykany.


Szlak wzdłuż rzeki Białki

Jest oznakowany na biało-niebiesko, bardzo łatwa trasa, bez podejść. Świetnie nadaje się na piesze wycieczki oraz jazdę na rowerze. Prowadzi doliną po nabrzeżu rzeki Białki, długość trasy to około 6,5 km, a czas przejścia to około 1 godz. 30 min. Do szlaku można dotrzeć w zasadzie z każdego miejsca w Białce Tatrzańskiej, gdyż ciągnie się on wzdłuż całej miejscowości.


Szlak z Brzegów do Bukowiny Dolnej

Biegnie Wierchem Brzegowskim, z którego rozciągają się piękne widoki na Rzepiska oraz Tatry Bielskie i Wysokie. Pierwszy etap trasy jest bardzo łatwy, drugi etap jest trudny ze względu na ostre zejście i przeprawę przez strumyk. Szlak kończy się "Między Górami" - w Dolnej Bukowinie. Długość szlaku to około 4,8km, a czas przejścia to 1 godz. 05 min.


Z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka

Koniecznie należy zatrzymać się w Wodogrzmotach Mickiewicza – trzech kolejnych wodospadach, które wiosną potrafią budzić grozę nieokiełznanym żywiołem. Jakiś kilometr dalej ukaże nam się widok na najwyższy i najpotężniejszy tatrzański szczyt - Gerlach.


Wierch Niski

Trasę rozpoczynamy z ronda w Bukowinie Tatrzańskiej w kierunku Wysokiego Wierchu. Szlak ten jest łatwy nadający się zarówno do wędrówek pieszych jak i rowerowych, z krótkimi, ale dość stromymi zejściami i podejściami. Czas przejścia 1 godz. 45 min. Długość trasy 6,6km.


Szlak z Kobylarzówki

Trasa łatwa, dobra do jazdy na rowerach i nartach biegowych oraz do pieszych wycieczek. Na odcinku 1 km bardzo dobra, utwardzona i wyżwirowana nawierzchnia, później już tylko polna droga wiodąca polanami, krajem lasu. Po około 2,3 km ścieżka kończy się w polach, droga powrotna to ta sama trasa.


Litwinka

Trasa łatwa, długość ok. 800m, można dojechać samochodem. Litwinka jest wzniesieniem, na którego zboczach znajdują się dwie części wsi: z jednej strony Czarna Góra, z drugiej Czarna Góra Zagóra, poza tym na szczycie góry znajduje się krzyż milenijny - widoczny nawet z sąsiednich miejscowości. Czas przejścia około 15 min.


Szlak Groń - Kotelnica - Białka Tatrzańska

Szlak o długości 6,5km. z początku bardzo łatwy, później trochę trudniejszy (należy pokonać 2 kilometrowe strome zejście. Czas przejścia to 1 godz. 20 min. Rozpoczynamy  w górnej części Gronia (Sewcy).Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów


Wycieczka całodniowa. Trasa pieszego przejścia 8,5 km - 3 godziny. Różnica wysokości ok. 700 m. Dość łatwo. Droga w okolicę prawdziwie wysokogórską, powyżej górnej granicy lasu. Zwiedzanie doliny, w której znajdują się najpiękniejsze jeziora polodowcowe, a także największy w Tatrach wodospad - Siklawa. Zimą trudno, niekiedy niebezpiecznie (lawiny, oblodzenie!). Droga bywa zamykana przez TOPR.


Trasa górska Białka - Droga Królewska - Czarna Góra

Długość 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 280 m, trasa trudna. Początek trasy w Białce Tatrzańskiej. Kierować należy się w stronę wsi Trybsz, gdzie stoi drewniany kościółek z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim. Dalej jedzie się przez Czarną Górę do Bukowiny Tatrzańskiej, a potem przez Rusiński i Głodowski Wierch dojeżdża się do Gliczarowa Górnego. Dalej "Drogą Królewską", czyli grzbietem między Leśnicą a Białką Tatrzańską droga szutrowa wiedzie aż do Kotelnicy. Tędy wracać miało wojsko Jana III Sobieskiego z odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. Przy górnej stacji kolejki zjeżdża się do Białki Tatrzańskiej.

 


                          Powrót Strona Główna